Jednostka:Uniwersytet Warszawski
Autor: Imię: Jerzy Nazwisko: Molas

26. Ivić Pavle
w: Lexicon Grammaticorum. Who's Who in the History of World Linguistics (red. Harro Stammerjohann), str. 286-286, Max Niemeyer Verlag, r. 2009 (Hasło encyklopedyczne)
27. Semantičke promjene u rječniku političkih termina
w: Lice i naličje jezične globalizacije (red. Barbara Kryżan-Stanojević), str. 119-129, Srednja Europa, r. 2009 (Esej lub rozdział w książce)
28. Starsze i nowsze projekty wspólnego języka Słowian
w: Językowy świat Słowian. Zjawiska, interpretacje, znaki zapytania. Księga jubileuszowa na 70-lecie Profesora Włodzimierza Pianki (red. Jolanta Mindak-Zawadzka, Ignacy Maciej Doliński), str. 153-168, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, r. 2009 (Esej lub rozdział w książce)
29. Zamjenice njezin i njen – norma i uzus suvremenoga hrvatskoga jezika
w: Jezični varijeteti i nacionalni identiteti. Prilozi proučavanju standardnih jezika utemeljenih na štokavštini (red. Ivo Pranjković, Josip Silić, Lada Badurina), str. 347-356, Disput, r. 2009 (Esej lub rozdział w książce)
30. Chorwackie zmagania z tradycją vukowską po roku 1991
w: Przemilczenia w relacjach międzykulturowych (red. Joanna Goszczyńska, Grażyna Szwat-Gyłybowa), str. 371-384, Instytut Slawistyki PAN, Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej UW, Fundacja Slawistyczna, r. 2008 (Esej lub rozdział w książce)
Jerzy Molas
31. Język i terytorium jako wartości rdzenne w tradycji serbskiej, chorwackiej i bośniackiej
w: Bunt tradycji – tradycja buntu. Księga dedykowana Profesorowi Krzysztofowi Wrocławskiemu (red. Magdalena Bogusławska, Grażyna Szwat-Gyłybow), str. 163-178, Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej UW, r. 2008 (Esej lub rozdział w książce)
Jerzy Molas
32. Slawistyka polska o serbsko-chorwackich konfliktach językowych w latach 1945-1990
w: Wielojęzyczność – kontakty językowe w rozwoju komunikacji kultur słowiańskich (red. Stanisław Dubisz, Izabela Stąpor), str. 193-215, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, r. 2008 (Esej lub rozdział w książce)
33. Problemy opisu konfrontatywnego pojęć społeczno-politycznych
w: Lingwistyka a polityka. Słownik pojęć politycznych i społecznych krajów Europy Środkowej i Wschodniej (red. S. Dubisz, J. Porayski-Pomsta, E. Sękowska), str. 54-64, Dom Wydawniczy Elipsa, r. 2007 (Esej lub rozdział w książce)
Jerzy Molas
34. Okoliczności powstania „Deklaracji o nazwie i sytuacji chorwackiego języka literackiego”
w: Slavica leguntur. Aktualne problemy badawcze slawistyki, red. J. Królak, J. Molas, str. 179-200, ISZiP, r. 2006 (Artykuł)
35. Przedmowa
w: Slavica leguntur. Aktualne problemy badawcze slawistyki, red. J. Królak, J. Molas, str. 7-10, ISZiP, r. 2006 (Artykuł)
36. Bašćanska ploča w strukturze chorwackiej tożsamości narodowej
w: Problemy tożsamości kulturowej w krajach słowiańskich 3 (Jej znaki i symbole), red. J. Goszczyńska, str. 143-168, ISZiP, r. 2005 (Artykuł)
Jerzy Molas
37. Dzieje slawistyki na Uniwersytecie Warszawskim z perspektywy początku XXI wieku
w: Z historii slawistyki na Uniwersytecie Warszawskim, red. J. Molas, str. 7-11, ISZiP, r. 2005 (Artykuł)
Jerzy Molas
38. Notions, lexique ou terminologie – problèmes de définition (à l’exemple des entrées croates et polonaises du DNPS désignant la communauté nationale)
w: Langues et sociétés de l’Europe moderne, red. D. Bartol, str. 131-146, ATILF CNRS Univ. Nancy2, r. 2005 (Artykuł)
Jerzy Molas
39. Propozycja układu artykuł naukowyu hasłowego w Słowniku pojęć politycznych i społecznych krajów Europy Środkowej i Wschodniej (SPPS) na przykładzie chorwackiego leksemu bratstvo
w: Język – polityka – społeczeństwo, red. S. Dubisz, J. Porayski-Pomsta, E. Sękowska, str. 31-44, Dom Wydawniczy "Elipsa", r. 2004 (Artykuł)
40. Serbsko-chorwacki język
w: Nowa encyklopedia PWN t.6, str. 176-176, Wydawnictwo Naukowe PWN, r. 2004 (Hasło encyklopedyczne)
41. Teoria o irańskim pochodzeniu Chorwatów - rozwój, funkcje i geneza
w: Problemy tożsamości kulturowej w krajach słowiańskich 2 (Jej formy i przemiany), red. J. Goszczyńska, str. 7-34, Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej UW, r. 2004 (Artykuł)
Jerzy Molas
42. Analyse des connotations sémantiques de la notion de fraternité dans la langue croate
w: Cahiers du DNPS, str. 101-115, r. 2003 (Artykuł)
43. Das Polnische
w: Einfuehrung in die slavischen Sprachen (red. P. Rehder), str. 61-80, Wissenschaftliche Buchgesellschaft, r. 1999 (Artykuł)
Henrik Birnbaum, Jerzy Molas