Jednostka:Uniwersytet Warszawski
Autor: Imię: Marcin Nazwisko: Filipowicz

26. Polskie badania nad literaturą czeską
w: Česká polonistika a polská bohemistika na přelomu století (red. Mečislav Borák, Ryszard Gładkiewicz), str. 233-240, Filozofická Fakulta Univerzity Karlovy, r. 2011 (Esej lub rozdział w książce)
Marcin Filipowicz, Joanna Królak
27. Wzorce męskości podporządkowanych grup etnicznych na obszarze Europy Środkowej w II połowie XIX wieku. Przykład czeskiego wszczepiania subwersji wobec praktyk dyscyplinujących
w: Kultura po przejściach, osoby z przeszłością. Polski dyskurs postzależnościowy - konteksty i perspektywy badawcze (red. Ryszard Nycz), str. 343-354, Universitas, r. 2011 (Esej lub rozdział w książce)
Marcin Filipowicz
28. Everything the Same as Here: Misogyny in Czech Modernist Poetry at the end of the 19th and the beginning of the 20th Century, in: Gender and Modernity in Central Europe
w: Gender and Modernity in Central Europe. The Austro-Hungarian Monarchy and its Legacy (red. Schwartz Agatha ), str. 103-115, University of Ottawa Press, r. 2010 (Esej lub rozdział w książce)
Marcin Filipowicz
29. Między piaskownicą a domem. Przestrzenie „nowych ojców”
w: Znaczące przestrzenie Słowiańszczyzny (red. Goszczyńska Joanna, Szwat-Gyłybow Grażyna), str. 113-138, Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej, r. 2010 (Esej lub rozdział w książce)
30. Ojcostwo – perspektywy badawcze na obszarze Słowiańszczyzny zachodniej
w: Między patriarchą a tatą. Zachodniosłowiańskie modele ojcostwa (red. M. Filipowicz, J. Królak i J. Molas), str. 7-14, Wydział Polonistyki UW, r. 2009 (Esej lub rozdział w książce)
31. Ojcostwo - perspektywy badawcze na obszarze Słowiańszczyzny Zachodniej
w: Między patriarchą a tatą (red. Marcin Filipowicz, Joanna Królak, Jerzy Molas), str. 7-14, UW ISZiP, r. 2009 (Esej lub rozdział w książce)
Joanna Królak, Marcin Filipowicz
32. Relacje ojcowsko-synowskie w utworach Romance pro křídlovku Františka Hrubína. i Český orloj Karela Šiktanca
w: Między patriarchą a tatą. Zachodniosłowiańskie modele ojcostwa (red. M. Filipowicz, J. Królak i J. Molas), str. 141-156, Wydział Polonistyki UW, r. 2009 (Esej lub rozdział w książce)
Marcin Filipowicz
33. Jakiego wyboru dokonać? Projekty czeskich wzorców męskości w literaturze wojennej po 1918 roku
w: Procesy autoidentyfikacji na obszarze kultur środkowoeuropejskich po roku 1918 (red. Joanna Goszczyńska), str. 95-116, Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej UW, r. 2008 (Esej lub rozdział w książce)
Marcin Filipowicz
34. Otcovsko-synovské vztahy v Romanci pro křídlovku Frantiąka Hrubína a Českem orloji Karela Šiktance
w: Od patriarchy k tatínkovi. Západoslovanské modely otcovství (red. M. Filipowicz, J. Królak, A. Zachová), str. 121-133, Gaudeamus, Hradec Králové, r. 2008 (Esej lub rozdział w książce)
Marcin Filipowicz
35. Przemilczenie Miltonowskiej mizoginii? Uwagi o przekładzie Raju utraconego przez Josefa Jungmanna
w: Przemilczenia w relacjach międzykulturowych (red. Joanna Goszczyńska, Grażyna Szwat-Gyłybow), str. 471-485, Instytut Slawistyki PAN, Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej UW, Fundacja Slawistyczna, r. 2008 (Esej lub rozdział w książce)
36. Západoslovanská otcovství
w: Od patriarchy k tatínkovi. Západoslovanské modely otcovství (red. M. Filipowicz, J. Królak, A. Zachová), str. 5-11, Gaudeamus , Hradec Králové, r. 2008 (Esej lub rozdział w książce)
Marcin Filipowicz, Joanna Królak
37. Stav genderového výzkumu české a slovenské literatury 19. století. Pohled z Polska, w: Vztahy, jazyky, těla: sborník všech příspěvků z 1. konference českých a slovenských feministických studii
w: Vztahy, jazyky, těla: sborník všech příspěvků z 1. konference českých a slovenských feministických studií (red. L. Heczková a kol. ), str. 01-01, Ermat pro FHS UK v Praze, r. 2007 (Artykuł)
38. Mateřská láska v dílech českých a slovenských spisovatelek 19. století
w: Žena v české a slovenské literatuře, str. 34-42, Slezská univerita v Opavě, r. 2006 (Artykuł)
Marcin Filipowicz
39. Poglądy T. G. Masaryka na emancypację kobiet i ich wpływ na kształt ruchu kobiecego w I Republice Czechosłowackiej
w: Literatury słowiańskie po roku 1989, t. 2: Feminizm, str. 72-83, Kolor: PLUS 2005, r. 2006 (Artykuł)
Marcin Filipowicz
40. The Lost Branch of Czech Literary Theory – an Anticipation of the Feminist Literary Criticism
w: Perspectives on Slavistics: Literature, str. 102-110, Pegasus, r. 2006 (Artykuł)
41. Žilka Tibor, Literatura mniejszości narodowych na Słowacji
w: Literatury słowiańskie po roku 1989 : T. 4, Mniejszości, str. 99-106, Kolor: PLUS, r. 2006 (Inne)
Marcin Filipowicz (Tłumacz)
42. [Przekład z czeskiego:] Vlašínová Drahomira, Dyskurs feministyczny w literaturze czeskiej lat 90. XX wieku 17.
w: Literatury słowiańskie po roku 1989, t. 2: Feminizm, str. 53-62, Kolor: PLUS 2005, r. 2006 (Inne)
Marcin Filipowicz (Tłumacz)
43. Poglądy T. G. Masaryka na emancypację kobiet i ich wpływ na kształt ruchu kobiecego w I Republice Czechosłowackiej
w: Gender: Wizerunki kobiet i mężczyzn w kulturze, str. 311-324, RABID, r. 2005 (Artykuł)