Jednostka:Katedra Teorii Języków i Akwizycji Językowej

26. Od lingwistyki tekstu do lingwistyki tekstu specjalistycznego
Katedra Języków Specjalistycznych i Katedra Teorii Języków i Akwizycji Językowej, r. 2007 (Książka)
Franciszek Grucza (Redaktor serii), Jurij Lukszyn (Redaktor serii)
27. Wirtschaftsdeutsch. Spracharbeitsbuch
C.H. Beck, r. 2007 (Skrypt lub podręcznik akademicki)
Magdalena Olpińska-Szkiełko, Agnieszka Dickel, Urszula Burda
28. La lingua italiana nella letteratura siciliana dall’Unità ad oggi
, r. 2006 (Książka)
Franciszek Grucza (Redaktor), Silvia Bonacchi (Redaktor)
29. Wychowanie dwujęzyczne
Katedra Języków Specjalistycznych UW, r. 2004 (Książka)
Magdalena Olpińska-Szkiełko
30. Dein Deutsch. Dein Erfolg im Abitur Nowa matura - język niemiecki. Autorskie zestawy zadań maturalnych
Oficyna Wydawnicza Graf Punkt, r. 2001 (Książka)
Magdalena Olpińska-Szkiełko, Stanisław Dłużniewski, Sambor Grucza, Jan Styszyński
31. Dein Deutsch. Dein Erfolg im Abitur Nowa matura - język niemiecki. Autorskie zestawy zadań maturalnych
Oficyna Wydawnicza Graf Punkt, r. 2001 (Książka)
Franciszek Grucza (Redaktor)
32. Nowa Ortografia Niemiecka. Poradnik ze słowniczkiem
Wydawnictwo Naukowe PWN, r. 2001 (Książka)
Magdalena Olpińska-Szkiełko, Agnieszka Stępnikowska-Berns
33. Tausend Jahre polnisch-deutsche Beziehungen: Sprache – Literatur – Kultur – Politik
Grafpunkt, r. 2001 (Książka)
Franciszek Grucza, Silvia Bonacchi (Redaktor)
34. Deutsch und Auslandsgermanistik im Mitteleuropa. Geschichte - Stand - Ausblicke. Dokumentation einer internationalen Konferenz 10-12 Oktober 1996
Graf-Punkt, r. 1998 (Książka)
Lech Kolago, Tadeusz Namowicz, Józef Wiktorowicz, Franciszek Grucza
35. Dein Deutsch. Podręcznik do nauki języka niemieckiego w szkołach średnich 1
Graf-Punkt, r. 1995 (Książka)
Barbara Grucza, Franciszek Grucza, Chr. Schatte, K.-D. Bünting, Janusz Sikorski

36. Grußwort anlässlich der Verleihung des Jacob- und Wilhelm-Grimm-Preises an Herrn Professor Dr. David E. Wellbery
w: Jacob und Wilhelm Grimm-Preis 2010 des Deutschen Akademischen Austauschdienstes, str. 9-11, r. 2010 (Inne)
Franciszek Grucza
37. O obowiązku nauk humanistycznych i społecznych poddania aplikatywnym badaniom integracyjno-dezintegracyjnych właściwości ludzi i ludzkich wspólnot
w: Trójkąt inny: Rosja – Polska – Niemcy. Księga poświęcona profesorowi Antoniemu Semczukowi z okazji osiemdziesiątych urodzin, str. 73-85, r. 2010 (Artykuł)
38. O statusie, pozycji i zadaniach lingwistyki stosowanej
w: Studia językoznawcze: od językoznawstwa ogólnego do językoznawstwa stosowanego, str. 121-146, Tertium, r. 2010 (Artykuł)
Franciszek Grucza (Autor oryginału)
39. Od lingwistyki wyrazu do lingwistyki tekstu i dyskursu: o wielości dróg rozwoju lingwistyki i kryteriów jego oceny
w: Publikacja jubileuszowa: Lingwistyka stosowana – języki specjalistyczne – dyskursy zawodowe, str. 13-56, r. 2010 (Artykuł)
Franciszek Grucza
40. Procesy wczesnej akwizycji języka drugiego jako przedmiot badań glottodydaktycznych
w: Lingwistyka stosowana – języki specjalistyczne – dyskurs zawodowy III. Publikacja jubileuszowa z okazji 10-lecia KJS UW, str. 188-203, Katedra Języków Specjalistycznych UW, r. 2010 (Artykuł)
Magdalena Olpińska-Szkiełko
41. Profesor zw. dr hab. Barbara Zofia Kielar – kilka uwag o jej życiu, poglądach, dokonaniach akademickich i osiągnięciach naukowych
w: Translatoryka: koncepcje – modele – analizy. Księga jubileuszowa ofiarowana Profesor Barbarze Z. Kielar z okazji 80. Rocznicy urodzin, str. 11-24, Wydział Lingwistyki Stosowanej, Uniwersytet Warszawski, r. 2010 (Esej lub rozdział w książce)
Franciszek Grucza (Autor oryginału)
42. Fachwissen – Fachsprache – Fachtexte: Fachdiskursanalyse aus der Sicht der anthropozentrischen Sprachentheorie
w: Diskurse als Mittel und Gegenstände der Germanistik. Materialien der Jahrestagung des Verbandes Polnischer Germanisten, Olsztyn 9-11 Mai 2009, str. 15-29, r. 2009 (Artykuł)
Sambor Grucza, Franciszek Grucza (Redaktor), Magdalena Olpińska-Szkiełko (Redaktor), Hans Schwenk (Redaktor)
43. Modelle der frühen Fremdsprachenvermittlung. Zweisprachigkeit ist nicht gleich Zweisprachigkeit.
w: Früh fördern. Förderung der deutschen Sprache in Kindergarten und Grundschule in Mittel- Ost- und Südeuropa., str. 1-24, Institut für Auslandsbeziehungen ifa, r. 2009 (Artykuł)
Magdalena Olpińska-Szkiełko
44. Polski i niemiecki język specjalistyczny prawa – możliwości i ograniczenia dydaktyki tłumaczenia testów specjalistycznych
w: Specyfikacja Języków Specjalistycznych, str. 79-92, Katedra Języków Specjalistycznych UW, r. 2009 (Artykuł)