Jednostka:Zakład Retoryki Dziennikarskiej

26. Jak premierzy opowiadali Polskę
w: Gabinet luster. O kształtowaniu samowiedzy Polaków w dyskursie publicznym, str. 158-176, SCHOLAR, r. 2013 (Esej lub rozdział w książce)
Jacek Wasilewski (Autor oryginału)
27. Nagraj wiadomość czy Proszę nagrać wiadomość?
w: Mówię, więc jestem. Rozmowy o współczesnej polszczyźnie, str. 275-279, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, r. 2013 (Esej lub rozdział w książce)
28. Przełomy polityczno-ekonomiczne a przełomy w obyczajach grzecznościowych
w: Kultura zachowań językowych Polaków. Materiały z VIII Forum Kultury Słowa, Rzeszów, 20-22 października 2011, str. 55-64, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, r. 2013 (Esej lub rozdział w książce)
Małgorzata Marcjanik (Autor oryginału)
29. Bajki dla puszystych. Morfologia i retoryka narracyjnych reklam środków odchudzających
w: Quo vaditis? Interdyscyplinarne horyzonty nauk o mediach, str. 203-237, Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, r. 2012 (Esej lub rozdział w książce)
30. Czy posiada pan wiedzę..., czyli jak tworzyć wrażenie dążenia do prawdy
w: Retoryka mediów. Retoryka w mediach, str. 67-75, Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, r. 2012 (Esej lub rozdział w książce)
Jagoda Bloch (Autor oryginału)
31. Ekspert, rzecznik czy przywódca. Wyrażanie podmiotu w wywiadach prezesów firm
w: Oblicza polszczyzny, str. 147-160, Narodowe Centrum Kultury, r. 2012 (Esej lub rozdział w książce)
Marek Kochan (Autor oryginału)
32. Etyczny aspekt językowych zachowań grzecznościowych (czyli „zawartość” etyki słowa w etykiecie językowej)
w: Etyka i etykieta w komunikacji językowej, str. 91-99, Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, r. 2012 (Esej lub rozdział w książce)
Małgorzata Marcjanik (Autor oryginału)
33. Metodologia analizy prasowych reklam narracyjnych (na przykładzie reklamy Nescafe Espresso)
w: Instrukcja obsługi tekstów. Metody retoryki, str. 127-136, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, r. 2012 (Esej lub rozdział w książce)
34. Posłom frykasy, dzieciom ochłapy. Tworzenie podziałów społecznych w mediach
w: Retoryka mediów. Retoryka w mediach, str. 11-22, Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, r. 2012 (Esej lub rozdział w książce)
35. Słowo wstępne
w: Retoryka mediów. Retoryka w mediach, str. 9-10, Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, r. 2012 (Esej lub rozdział w książce)
Jerzy Bralczyk (Autor przedmowy)
36. Wodzowie kontra gracze. Analiza pentadyczna
w: Instrukcja obsługi tekstów. Metody retoryki, str. 65-76, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, r. 2012 (Esej lub rozdział w książce)
37. Granice retoryki. O modelu nauczania w świecie zmedializowanym
w: Dydaktyka retoryki, str. 75-85, Wydawnictwo Poznańskie, r. 2011 (Esej lub rozdział w książce)
38. Innowacje grzecznościowe w zachowaniach językowych młodych Polaków
w: Polskie dźwięki, polskie słowa, polska gramatyka (system - teksty - norma - kodyfikacja), str. 275-287, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, r. 2011 (Esej lub rozdział w książce)
39. Media a street art
w: Street art. Między wolnością a anarchią, str. 109-125, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, r. 2011 (Artykuł konferencyjny)
Jacek Wasilewski, Katarzyna Drogowska
40. MY ekspiacyjne jako topos retoryki postkolonialnej w polskim dyskursie publicznym
w: Manipulacja w mediach. Media o manipulacji, str. 37-76, Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, r. 2011 (Esej lub rozdział w książce)
41. Rola serwisów informacyjnych w tworzeniu wspólnoty z odbiorcą
w: Radio i społeczeństwo, str. 201-215, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, r. 2011 (Esej lub rozdział w książce)
Jacek Wasilewski, Jagoda Bloch
42. The Issue of Codification of the Modern Politeness Norm
w: Media Studies in Poland at the Turn of the Century, str. 201-216, Wydawnictwo Skorpion, r. 2011 (Esej lub rozdział w książce)
Małgorzata Marcjanik (Autor oryginału)
43. Czy George Lucas obalił komunizm? Gwiezdne wojny jako antykomunistyczna propaganda
w: Dawno temu w Galaktyce Popularnej, str. 117-125, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, r. 2010 (Esej lub rozdział w książce)
44. Dominacja retoryki. Perswazyjność narracji o Okrągłym Stole
w: Media a rok 1989. Obraz przemian i nowe zjawiska na rynku, str. 71-84, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, r. 2010 (Esej lub rozdział w książce)
45. Mówiony język biznesu
w: Polskie języki. O językach zawodowych i środowiskowych. Materiały VII Forum Kultury Słowa, Gdańsk, 9-11 października 2008 roku, str. 139-175, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, r. 2010 (Esej lub rozdział w książce)
46. O języku preambuły do Konstytucji 1997. Retoryczna inżynieria zgody
w: Retoryka i polityka. Dwudziestolecie polskiej transformacji, str. 83-128, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, r. 2010 (Esej lub rozdział w książce)
Jacek Wasilewski, Jerzy Bralczyk
47. Problem kodyfikacji współczesnej normy grzecznościowej
w: Słowa – kładki, na których spotykają się ludzie różnych światów, str. 281-291, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, r. 2010 (Esej lub rozdział w książce)
Małgorzata Marcjanik (Autor oryginału)
48. Gwiezdne wojny – biurokracja przeciw etosowi rycerskiemu.
w: Dawno temu w galaktyce popularnej., str. 37-63, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, r. 2009 (Esej lub rozdział w książce)
Jacek Wasilewski (Autor oryginału)
49. Od wolności do marketingu.
w: Polszczyzno moja... Księga jubileuszowa z okazji 40-lecia pracy naukowej i dydaktycznej prof. Jerzego Bralczyka, str. 311-323, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, r. 2009 (Esej lub rozdział w książce)
50. Słowo w kulturze współczesnej
w: Rusfufu pisze list do gazety, str. 302-320, Wydawnictwo UKSW, r. 2009 (Artykuł)
Albert Jawłowski, Jacek Wasilewski